Teď je přesně to období, kdy řada z nás buď připravuje nové náčiní na sezónu, nebo například převíjí vlasce a pletenky na tom starém. Jak to ale dělat správně, aby se šňůra hezky bez smyček uložila a byla až po okraj cívky? Vím, že toto řada z Vás zná, ale jistě se najdou i tací, kteří třeba v některém kroku tápou a rád jim tak předám své tipy a rady.
Do situace, kdy jsem si připravoval ne letošní sezónu novou Superu SL 11“ s navijákem Magnitude 420 spolu s pletenou šňůrou Absolute feeder braid 0,10mm jsem se dostal i já, tak jsem se rozhodl Vám to zdokumentovat a popsat.
1) Po připevnění navijáku do sedla si nejdříve vezmu pletenou šňůru, protáhnu prvním očkem prutu, připevním do klipu navijáku, cívku s pletenou šňůrou vhodím do vody a po neustálým šponováním pomocí prstů ji takto navíjím z vody na naviják. Utažení prsty a navlhčení zajistí, že se již při tomto prvním navíjení hezky srovná a dotáhne a nedojde k nějakému jejímu poničení při další manipulaci.
2) K pletené šňůře, která samozřejmě není až po okraj cívky, připevním starý podkladový vlasec. Je dobré použít nějaký tenký (cca 0,20mm), aby uzel pro spojení nebyl příliš velký a nenarušil návin. Následně navinu cívku navijáku opět za stálého dotahování pomocí prstů až po okraj tak, jak poté chci mít plnou cívku pletenky.
3) Nyní chci dostat pletenou šňůru navrch a podkladový vlasec naspod. To udělám jednoduše, díky náhradní cívce navijáku, která je součástí balení. Na naviják nasadím prázdnou cívku, napevno připojím podkladový vlasec a opět za stálého utahování mezi prsty cívku přemotám, až se pletenka dostane hezky navrch.
A je hotovo, stačí protáhnout očky, připevnit montáž a nahodit!
Dávejte si ale pozor při prvních náhozech s pletenou šňůrou, vždycky je lepší ji znovu lehce namočit, aby Vám nikdy nevyletěla ,,paruka,,. Zvláště úplně nové pletenky to při lovu na větší vzdálenost při prvním hodu rády dělají.
Radek Pečta